Wyróżnione Zdrowie

Czy powinno się kupować buty dla dzieci do nauki chodzenia?

buty dzieciece

Gdy nasze dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, jest to sygnał dla rodziców, że powinni oni zadbać o prawidłowy rozwój stóp dziecka. Dostatecznie wczesna reakcja pozwoli na zapewnienie naszemu dziecku zdrowej postawy ciała i zminimalizuje ryzyko płaskostopia u dzieci. Jednak rodzice często nie wiedzą, czy i kiedy powinni zakładać buty dla dzieci, aby wspomóc prawidłowy rozwój stopy.

Nauka chodzenia u dzieci w pierwszych miesiącach

W momencie stawiania przez dziecko pierwszych kroków, lekarze ortopedzi doradzają, aby nie stosować żadnego obuwia dziecięcego. Lepiej będzie założyć luźne skarpetki lub zwyczajnie pozwolić biegać dzieciom na bosaka. Kontakt stopy z podłożem naturalnie wpłynie na budowę prawidłowej postawy w pierwszych miesiącach chodzenia dziecka.

Buty dla dzieci do nauki chodzenia zakładamy później

O ile na początku nauki chodzenia dziecko nie powinno mieć obuwia, o tyle później będzie ono niezbędne do wpłynięcia na prawidłową konstrukcję anatomiczną stopy. Zwykle w wieku 10-12 miesięcy rodzice kupują buty dla dzieci, które posiadają odpowiednie wkładki wspomagające rozwój stopy.

Dobrej jakości obuwie dziecięce jest zbudowane przede wszystkim z:

  • Naturalnych materiałów gwarantujących elastyczność butów dla dzieci,
  • Posiada atest Zdrowa stopa na podeszwie przyznany przez Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w porozumieniu z Instytutem Matki i Dziecka,
  • Posiadają szeroki nosek, aby palce nie były ściśnięte, a powietrze swobodnie docierało do podeszwy stopy.

Nie powinno się kupować ani otrzymywać od rodziny używanych butów dla dzieci, gdyż stopa w trakcie chodzenia rozbija wkładki ortopedyczne i zmienia budowę obuwia. Co było dobre dla dziecka naszej siostry, niekoniecznie będzie dobre dla naszego malucha.

Sandały ortopedyczne dla dzieci do uczenia się chodzenia

Oprócz butów dla dzieci, w procesie nauki chodzenia będą też dobre sandały dziecięce z ortopedyczną wkładką. Są lekkie, przewiewne i jak znalazł na lato. W ten sposób będziemy mieć na stanie jedne buty do chłodnych dni i jedne na cieplejsze pory roku.

Similar Posts