Jak zapobiec problemom z odleżynami?

Niestety nasza narodowa służba zdrowia, nie zawsze może zająć się chorym w sposób, jaki byśmy sobie tego życzyli. Zwłaszcza jeśli choroba, ma charakter długoterminowy. Istnieją co prawda ośrodki i instytucje, które zajmują się chorymi na dłuższy czas, jednakże przebywanie w jednym z nich z pewnością nie może nikogo napawać nadzieję i optymizmem.

Prawda jest taka, że obłożnie chory nigdzie nie będzie się tak dobrze czuł, jak w swoim domu, gdzie może liczyć na opiekę bliskich. Jednak pokój chorego w domu, trzeba wyposażyć w odpowiednie artykuły medyczne i urządzenia, które mogą przywrócić pomóc przywrócić chorego do zdrowia. Jeśli choroba w skutek wciąż pojawiających się objawów oraz ubocznych dolegliwości, przykuła chorego do łóżka, to bez wątpienia konieczny będzie zakup odpowiedniego materaca przeciwko odleżynom.

Obecnie materace przeciwodleżynowe pojawiają się w różnych rodzajach i wersjach. Tworzy je również wielu producentów. Ich kolejne modele mogą różnić się od siebie, głównie wypełnieniem komór materaca. Komory materaca, zresztą to samo zbudowane są poduszki ortopedyczne, mogą być wypełnione na kilka różnych sposobów.

Za te najskuteczniejsze materace przeciwodleżynowe uważa się obecnie takie zmiennociśnieniowe. Ich nazwa pochodzi od ciągłej zmiany ciśnienia powietrza, którymi napompowane są jego poszczególne komory. Dzięki temu, że wciąż zmienia się układ komór, na których wsparte będzie ciało chorego, zmienia się również rozkład ciężaru, któremu poddana jest skóra stykająca się z materacem. Oprócz tego zarówno materace jak i poduszki ortopedyczne mogą być wypełnione:

• wodą,
  • żelem,
  • lateksem,
  • gąbką,
  • styropianem,
  • powietrzem bez regulacji ciśnienia.

Taka poduszka również ma działanie przeciwodleżynowe, jednakże największą rolą, którą ma ona do odegrania jest kwestia zapobiegania deformacji kręgów szyjnego odcinka kręgosłupa. Odpowiednie podparcie górnej części tułowia, karku i głowy pomoże uniknąć bolesności barków oraz już wspomnianych części ciała. Zarówno zakup materaca przeciwodleżynowego, jak również poduszki ortopedycznej powinien opierać się na rzeczywistych potrzebach chorego.

W sklepach z takim asortymentem medycznym możemy znaleźć wiele różnych ich modeli, rozmiarów i o różnej funkcjonalności, która będzie zależna głównie od już wspomnianego wypełnienia. Jak widać, przygotowanie pokoju dla rekonwalescencji chorego, który nie może już wstać z łóżka nie jest łatwe, jednakże wybór w sklepach jest obecnie naprawdę różnorodny.