Ciekawostki

Budowa roweru

Rower określa się przede wszystkim mianem pojazdu drogowego służącego do przemieszczania się zarówno na krótkich jak i długich trasach. Sama budowa roweru uległa transformacji na przestrzeni wieków, choć jego podstawowe elementy składowe się nie zmieniły. Najważniejsze w rowerze są oczywiście koła, rama i kierownica.

Dodatkowe funkcje roweru

Rower może pełnić inną funkcję niż tylko ta transportowa. Bardzo często specjalne rowery BMX wykorzystywane są przy sportach wyczynowych uprawianych na rampach. Tego typu pojazdy często nie posiadają siodełek, ale wyposażone są w drążki zamontowane przy kole przednim i tylnim, które umożliwiają wykonywanie różnorakich oraz niezwykle efektownych ewolucji powietrznych.

Wydawać by się mogło, że rowerem może poruszać się tylko jedna osoba. Na rynku spotkać można, jednak pojazdy wieloosobowe zwane tandemami. Są skonstruowane nieco inaczej niż klasyczne rowery, znacznie trudniej jest na nich również utrzymać odpowiednią pozycję oraz równowagę. Jazda tandemem wymaga posiadania pewnych umiejętności i wprawy.

Najważniejsze elementy składowe

Koła w rowerach bez względu na to czy są to rowery miejskie czy rowery BMX odpowiadają za utrzymanie równowagi oraz możliwość sprawnego poruszania się po nawet najtrudniejszych powierzchniach. Najczęściej koła budowane są ze stali, okala je dmuchana, gumowa opona. Kolejnym istotnym elementem każdego roweru jest kierownica. Jak sama nazwa wskazuje służy ona do kierowania pojazdem. Dzięki jej ruchliwości możemy skręcać i zwracać. Ostatnią z podstawowych części roweru jest rama łącząca tylnie i przednie koło, do ramy przymocowane jest także siedzisko.

Najczęściej to właśnie po prostu ramy rozpoznajemy typu roweru. Całkiem inaczej wyglądają przecież jednoślady miejskie i górskie. Posiadają inne rozwiązania amortyzacyjne, ponieważ dostosowane są do odmiennych warunków. Warto wspomnieć także, że to właśnie na lub w ramie umocowane są linki hamulcowe oraz przewody przerzutek. Jak więc widać rower jest pojazdem dość skomplikowanym.

Similar Posts