Leczenie kanałowe ratunkiem dla zęba

Leczenie kanałowe, choć dla wielu pacjentów wydaje się być ostatecznością, i doświadczeniem, którego chcą zwykle uniknąć, głównie ze względu na wcześniejsze doświadczenia bólowe, jest metodą leczenia, która jest alternatywą dla usunięcia chorego zęba. Zawsze warto jest walczyć o każdy nasz ząb, i poddawać się leczeniu, jeśli jest to tylko możliwe, o czym zawsze informuje nas na wizycie dentysta. Oczywiście regularne wizyty u lekarza stomatologii są dużą gwarancją tego, że takie przypadki zdarzają się rzadziej, a próchnica jest usuwana na bieżąco. Bardzo rzadko zdarza się, że dopiero po otwarciu zęba stomatolog widzi jego prawdziwy stan.

W jakim przypadku jest stosowana taka metoda leczenia przez specjalistów?

kanalowe leczenie zebaW przypadkach, kiedy mamy do czynienia z nieodwracalnymi zapaleniami miazgi zębowej. Wtenczas dentysta informuje pacjenta o stanie i ewentualnej próbie ratunkowej zębów. Przechodząc do całej procedury leczenia kanałowego specjalista otwiera komorę zęba, a następnie opracowuje kanały. W kolejnym kroku stomatolog osusza kanały, i eliminuje ewentualny stan zapalny, usuwa nerwy, truje ząb. Dalej wypełnia kanały materiałami specjalistycznymi – biozgodnymi, i wypełnia ząb plombą. Cała procedura leczenia kanałowego trwa bardzo różnie, samo wypełnienie kanałów, założenie plomby, na jednorazowej wizycie trwa około godziny. Z kolei trucie zęba, likwidowanie stanu zapalnego może potrwać znacznie dłużej.

Od czego zależy czas trucia zęba?

Niekiedy trucie zęba może potrwać parę tygodni lub miesięcy, w zależności od stanu uzębienia, ilości kanałów. Mają wpływ również na to użyte przez specjalistę materiały stomatologiczne, im są one lepszej jakości tym lepiej dla nas.

W międzyczasie dentysta na ustalonych wizytach sprawdza stan uzębienia pacjenta, i ewentualnie wymienia materiał włożony do komory zębowej, lub do kanałów (najczęściej w formie sączków z lekarstwem bądź trucizną). Oczyszczenie kanałów jest zwykle znacznie bardziej nieprzyjemne dla pacjenta, niż borowanie pod znieczuleniem. Dlatego też pacjenci nie lubią leczenia kanałowego

Related Posts

© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress