Wiosenne przeziębienie – jak można go uniknąć (i wyleczyć)?

Przesilenia wiosenne i jesienne, to bardzo niekorzystne okresy dla naszego stanu zdrowia, ponieważ powodują duże osłabienie całego organizmu oraz zwiększają podatność na atak wirusów chorobowych.

Taki stan rzeczy jest spowodowany dużą zmianą pogody, związaną ze znacznym wzrostem, bądź spadkiem temperatury, który jest dużym wyzwaniem dla naszych organizmów. Kiedy przy pierwszych błyskach wiosennego słońca wyciągamy z szafy cienie kurtki i lekkie buty, często zapominamy o tym, że to bardzo zdradliwy symptom wiosennej pogody, który nadal obfituje w zimne wieczory i wietrzne dni.

Dlatego zwykle błyskawiczne „wskoczenie” w letnie stroje, na widok intensywnych promieni słonecznych skutkuje, równie błyskawicznym przeziębieniem. Najczęściej jego objawy są niezwykle uciążliwe i meczące z uwagi na zakatarzony nos, utrudniający oddychanie oraz zachrypnięte gardło, dające o sobie znać podczas każdego, bolesnego przełykania.

Leczenie przeziębień wiosennych

W chwili kiedy wirus na dobre opanował organizm niezbędny staje się skuteczny i sprawdzony lek na przeziębienie. Naturalnie istnieje mnóstwo specyfików, które mają szybko przywrócić chorego do formy, jednak nie należy się łudzić, aby którykolwiek z nich zrobił to w przeciągu jednego dnia. Przeziębienia ma to do siebie, że trzeba je porządnie wygrzać i wyleżeć, niezależnie od tego jak drogi i fantastycznie rozreklamowany lek zaaplikujemy. Dlatego aby uniknąć takiej sytuacji najlepszym sposobem jest duża rozwaga w pierwszych, słonecznych dniach, które nadal maja w sobie sporo mroźnego powietrza.

Niezależnie od tego, jak wspaniale błyszczą się słoneczne promyki i jak ciepło wydaje się być na zewnątrz, trzeba pamiętać o stopniowym rozwarstwianiu zimowych ubrań. W przeciwnym razie może się okazać, że gdy rzeczywiście na polu zrobi się już ciepłe i przyjemne powietrze, pozwalające na założenie jedynie cienkiego sweterka na plecy, my będziemy w tym czasie, z podwyższoną temperaturą leżeć w łóżku.