Aura w migrenie

Kiedy mówimy o migrenie, bardzo często mamy także na myśli zjawisko tak zwanej aury migrenowej. O co chodzi? Są to wszystkie te objawy neurologicznie, których wystąpienie możemy wiązać z rychłym pojawieniem się silnych bólów głowy, czyli ataków choroby, jaką jest migrena. To zaburzenia zmysłowe o specyficznym obrazie, które mogą się pojawić albo jako symptom nadchodzącego ataku, albo tez być wynikiem wystąpienia takowych bóli. Jednakże nie u każdego pacjenta będziemy mogli zaobserwować takową aurę. Szacuje się, że jest to objaw zaledwie u 20-25% osób. Inne osoby mogą odczuwać co najwyżej niepokój przed bólem głowy.

Aura w migrenie może by różna – typowa oraz nietypowa

Jeżeli chodzi o aurę typową, to obejmuje ona zaburzenia w obrębie zmysłu wzroku. Inaczej nazywa się to aurą klasyczną, a jej objawy są łatwe do przewidzenia. Pojawiają się tak zwane „mroczki” przed oczami, błyski świetlne, jasne plamy. Zbliżająca się migrena informuje o ataku poprzez migoczące zygzakowate linie oraz zupełnie inne postrzeganie rzeczywistości – pobliskie przedmioty zostają bowiem, w percepcji chorego, zdecydowanie pomniejszone. Ostrość widzenia zdecydowanie się zmniejsza, a niektórzy deklarują nawet, że na jakiś czas zupełnie utracili zdolność spostrzegania czegokolwiek.

Co gorsza, wszystkie wymienione tutaj objawy mogą występować nawet podczas jednego napadu aury!

Po upływie kilkudziesięciu minut od ataku aury występują ogromne bóle głowy. Aura może mieć także nieco inny przebieg – jest to wówczas sekwencja różnych sensacji wzrokowych, które następują zaraz po sobie. Bardzo często jest też tak, że sam ból pojawiający się w wyniku napadu aury jest związany raczej ze stroną przeciwną niż zaburzenia wzrokowe. Objawy aury, a co za tym idzie – mroczki, błyski czy utrata wzroku ustępują bardzo szybko. Na początku niektóre osoby mogą wpaść w panikę, kiedy przestają widzieć. Należy sobie przy tym zawsze zdawać sprawę z tego, że choć zmiany wyglądają groźne, to jednak w rzeczywistości wcale takie nie są.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress