Problematyczne dolegliwości trawienne

Dolegliwości trawienne to częsty problem, dotykający osoby w każdym wieku. Każdy człowiek doświadczył zaburzeń, związanych z procesem trawienia, co mogło być bardzo negatywne w skutkach. Lekarze wymieniają szereg czynników, mogących te dolegliwości wywoływać i potęgować.

Jak przebiega proces trawienia?

Trawienie jako proces, przebiegający z dużym uporządkowaniem. Wiąże się z rozkładaniem tłuszczów, węglowodanów i białek do prostszych związków. Taki rozkład pozwala na ich przyswojenie przez organizm. Początkowe trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej, ale ostateczna faza następuje w jelicie cienkim. Enzymy trawienne z przyjmowanym pokarmem znajdują się w ślinie. Enzymem tym jest amylaza ślinowa. Jej działanie polega na rozkładaniu na prostsze elementy części pokarmu. Wpływa na rozkład wielocukrów, węglowodanów i skrobi. Dzielnie soku żołądkowego wpływa na gruczoły trawienne. Te, umieszczone są w błonie śluzowej żołądka. Jego kwaśny odczyn, związany jest z obecnością kwasu solnego. W żołądku następuje trawienie białek oraz tłuszczów.

Czynniki wywołujące dolegliwości trawienne

Zaburzenia działania układu pokarmowego prowadza do kłopotliwych i bolesnych komplikacji. Jedne mogą być bardziej problematyczne i niepokojące, inne mniej. Jednak, każda niewłaściwa reakcja organizmu na określona potrawę, napój itp. powodować może dolegliwości trawienne. Do głównych przyczyn dolegliwości trawiennych zalicza się takie czynniki jak stres, nieodpowiednia dieta, spożywanie posiłków w pośpiechu, czy nieregularnych porach.

Doliczyć trzeba też spożywanie alkoholu, nadmierne palenie papierosów, a nawet problemy somatyczne i natury psychicznej. Niestrawność wywoływana jest także przez takie schorzenia jak zapalenia: jelit, żołądka, przełyku. Zaatakowane zmianami chorobowymi mogą być też wątroba lub trzustka. Układ trawienny może przedstawiać dolegliwości w postaci problemów z trawieniem, schorzeń jelit, trzustki i wątroby, czy dwunastnicy, żołądka i przełyku.