Laryngolog – czym właściwie się zajmuje?

Laryngologia to skrócona nazwa dziedziny medycyny Otolaryngologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła i innych narządów w obrębie szyi i głowy. Zakres zainteresowań tej dziedziny obejmuje między innymi wysokospecjalistyczną diagnostykę słuchu, a w tym audiometrię impedancyjną, audiometrię tonalną progową i nadprogową, audiometrię odpowiedzi elektrycznych – BERA oraz otoemisję akustyczną. Ponad to, laryngologia obejmuje chirurgię języka oraz gruczołów ślinowych, zatok przynosowych, między innymi badania endoskopowe w obrębie zatok przynosowych oraz zabiegi związane choćby z korektą przegrody nosowej.

Czym zajmuje się laryngolog ?

laryngologia

Poza tym laryngolog zajmuje się krtanią, wykonuje między innymi mikrolaryngoskopie. Kolejnym elementem pracy lekarza tej specjalizacji jest chirurgia szczęki, w tym chirurgia rekonstrukcyjna – przeprowadzane są zabiegi w pełnej narkozie. Nierzadko wykonywane są zabiegi endoskopowe przełyku i dolnych dróg oddechowych. Jak widać jest to niezwykle wymagająca i trudna dziedzina medycyny. Wymaga rozległej, wyspecjalizowanej wiedzy oraz praktycznych umiejętności, w tym niezwykłej zręczności, dokładności i precyzji, niezbędnych w leczeniu chirurgicznym.

Lekarz laryngolog oferuje konsultacje i zabiegi zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W obecnych czasach często, ze względu na duże natężenie dźwięków – hałas miejski, zbyt głośne słuchanie muzyki itp. coraz częściej można spotkać się z zaburzeniami słuchu i to już nie tylko u osób starszych, które tracą słuch w związku z naturalnymi procesami starzenia, ale także u dzieci i młodzieży można spotkać tę przypadłość.

Zatem laryngolog w ramach swoich usług stawia diagnozę, pomaga w wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego oraz wykonuje protezowanie słuchu u dorosłych i dzieci – w tym także kilkumiesięcznych. Należy pamiętać, że wczesne rozpoznawanie i leczenie zaburzeń słuchu daje szansę na spowolnienie procesów chorobowych bądź całkowitą ich eliminację. Współczesna medycyna dysponuje nowoczesnymi aparatami słuchowymi, które rewelacyjnie poprawiają komfort życia ludzi niedosłyszących.