Zapewne każdy człowiek słyszał w swoim życiu o chorobie Hashimoto. Zazwyczaj po usłyszeniu tej nazwy, od razu na myśl przychodzą choroby tarczycy. Tak naprawdę mało kto jednak wie, czy jest owe Hashimoto i w jaki sposób objawia się w organizmie. Ta dolegliwość diagnozowana jest zazwyczaj wśród kobiet. To jedno ze schodzeń autoimmunologicznych, które może zasiać prawdziwe spustoszenie w organizmie, dlatego wart dowiedzieć się nieco więcej o tej jakże podstępnej chorobie.
Charakterystyka i diagnostyka Hashimoto
Choroba Hashimoto to jedno ze schorzeń autoimmunologicznych, czyli takich, które doprowadzają do sytuacji, w której organizm niszczy samodzielnie swoje komórki. Przyczyny powstania tej choroby nie zostały jednak do końca zbadane. Wiadomo, że dotyka znacznie częściej kobiety i może powodować negatywne skutki w późniejszym życiu zwłaszcza wtedy, kiedy choroba nie została szybko zdiagnozowana i nie podjęto prób leczenia. Brak dokładnych danych związanych z tą dolegliwością powoduje ogromne problemy wśród sporej ilości społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że istnieją leki, które skutecznie mogą zmniejszyć dolegliwości i objawy chorobowe, dlatego ważny jest szybki kontakt z lekarzem i podjęcie leczenia. Hashimoto to choroba ogólnoustrojowa, dlatego w procesie diagnostycznym należy wziąć pod uwagę wszystkie występujące objawy. Lekarz powinien zlecić badanie poziomu TSH we krwi, co pozwoli na sprawdzenie funkcjonowania tarczycy. Ważne jest też USG tarczycy.
Przyczyny i objawy powstania choroby Hashimoto
Przyczyny powstania Hashimoto nie zostały do końca zbadane. Pewne badania naukowe dowodzą jednak, że za wystąpienie owej dolegliwości może odpowiadać chroniczny stres lub też czynniki genetyczne. Coraz częściej zauważa się, że niezdiagnozowane alergie mogą doprowadzić do niszczenia organizmu. Do innych przyczyn zaliczyć można również wiek i płeć. Głównym i najważniejszym czynnikiem diagnostycznym, jaki może wskazywać na chorobę Hashimoto jest wystąpienie niedoczynności tarczycy. Taka choroba doprowadza to sytuacji, w której tarczyca nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów, na skutek czego odczuwane może być zmęczenie i nie najlepsze samopoczucie. Dochodzi do tego związek choroby Hashimoto z dietą bezglutenową stosowaną przy celiakii.
Hashimoto ponadto charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem, a jego proces leczenia występuje przez całe życie. Cechą charakterystyczną w chorobie Hashimoto może być nie tylko osłabienie, ale również wzmożona nerwowość, impulsywność oraz rozdrażnienie. Występują dodatkowo problemy z koncentracją. W przypadku kobiet zmagających się z chorobą Hashimoto, nierzadko występują nieregularne cykle miesiączkowe.