Jak sobie radzić z wypadaniem włosów?

Człowiek traci nawet 100 włosów dziennie i jest to zjawisko zupełnie normalne. Problem pojawia się wówczas, gdy na szczotce czy w odpływie prysznica zauważa się znacznie więcej kosmków niż wcześniej. To spory stres, ale nie ma sensu się zamartwiać, w ten sposób tylko spotęguje się problem. Dlatego warto poszukać informacji na ten temat np. czytając artykuł: Wypadające włosy- kiedy należy zgłosić się do lekarza? A w drugiej kolejności umówić do lekarza trychologa. Taki specjalista leczy problemy z włosami, ale również ze skórą głowy. W dalszej kolejności konieczne może się okazać spotkanie z dermatologiem, a nawet psychologiem. O tym, co na wypadanie włosów okaże się najlepsze, ostatecznie wpływ ma przyczyna problemu. W zależności od niej dobiera się odpowiednią kurację.

Co na wypadanie włosów? Decyduje przyczyna problemu

Przyczyny wypadania włosów są bardzo różne. Do najczęstszych należą zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, ale także zła dieta i stres. Tego ostatniego nie należy bagatelizować. Bywa przyczyną łysienia plackowatego, także u dzieci. Podczas pierwszej wizyty u trychologa przeprowadzany jest szeroki wywiad. Pacjent powinien szczerze odpowiadać na pytania dotyczące diety, trybu życia czy przyjmowanych leków. Dysponując taką wiedzą, lekarz może trafniej określić, co na wypadanie włosów zastosować w pierwszej kolejności. Czasami wystarczy wzmocnienie organizmu witaminami, kiedy indziej zalecana jest światłoterapia czy leczenie endokrynologiczne. To ostatnie dotyczy przypadków stwierdzonego zaburzeniu poziomu hormonów. Bez względu na rodzaj kuracji, pacjent powinien wykazać się cierpliwością. Na efekty większości zabiegów przyjdzie poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Nie należy jednak przerywać leczenia. Przy problemach z samooceną czy samopoczuciem pomocne będzie wsparcie psychologa.

Co na wypadanie włosów stosuje się najczęściej?

Wypadanie włosów często jest następstwem nieprawidłowych nawyków. Latem kosmyki warto chronić przed promieniowaniem UV, ale także słoną wodą. W chłodniejsze miesiące włosy osłabia wiatr oraz mróz. Kobiety powinny zamienić metalowe spinki na delikatniejsze gumki. Panom z kolei zalecana jest większa rozwaga w podejściu do problemu. Nie ma sensu go ignorować czy traktować jako objaw upływającego czasu. Warto skonsultować się ze specjalistą. Jego diagnoza nie musi oznaczać długotrwałej i kosztownej terapii. Często obejmuje wprowadzenie bardziej zbilansowanego jadłospisu czy zastosowanie odpowiedniej suplementacji. W ramach leczenia stosuje się też specjalne preparaty. Na ogół zawierają witaminy A i E, aloes czy olejek jojoba. Wiele takich produktów można kupić w aptece bez recepty, ale w przypadku poważniejszych problemów z włosami nie obędzie się bez konsultacji z lekarzem.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress